سکسکه در نوزادان


سکسکه به علت انقباض دیافراگم و بسته شدن سریع تارهای صوتی ایجاد می شود.

 


بسته شدن تارهای صوتی چیزی است که صدای سکسکه را ایجاد می کند. سکسکه زمانی ایجاد می شود که نوزاد: بیش از حد تغذیه شده است، سریع تغذیه شده است، هنگام تغذیه بلع هوای زیادی داشته است. این فاکتورها منجر به اتساع معده نوزاد می شود و اتساع معده به دیافراگم فشار وارد می کند که این فشار محرک اسپاسم و ایجاد سکسکه است.در مواردی که سکسکه به صورت متناوب ایجاد شود ممکن است ناشی از بیماری هایی مانند ریفلاکس معده به مری باشد و همچنین سکسکه ممکن است علامتی از استرس در نوزادان نارس بستری در NICU باشد.سکسکه معمولا در شیرخواران کمتر از ۱۲ ماه طبیعی در نظر گرفته می شود. حتی جنین در رحم مادر نیز سکسکه می کند.


پیشگیری و درمان:1⃣ گرفتن آروغ نوزاد می تواند کمک کننده باشد زیرا نوزاد در این زمان در پوزیشن ایستاده قرار می گیرد. آکادمی اطفال آمریکا توصیه می کند در نوزادانی که با شیشه شیر تغذیه می شوند پس از مصرف هر ۲ الی ۳ اونس شیر آروغ آنها گرفته شود. اگر نوزاد توسط سینه مادر تغذیه می شود، پس از اتمام شیرخوردن از هر سینه آروغ نوزاد باید گرفته شود.

 2⃣‌ مکیدن پستانک، به ریلکس کردن دیافراگم کمک می کند و ممکن است به توقف سکسکه کمک کند.


3⃣ ماساژ پشت نوزاد می تواند به ریلکس کردن نوزاد کمک کند و به توقف اسپاسمی که منجر به سکسکه شده است بیانجامد.4⃣ تغییر پوزیشن شیشه شیر بدین منظور که هیچ هوایی نزدیک سرشیشه قرار نگیرد.5⃣ اطمینان از اینکه دهان نوزاد کاملا نیپل را احاطه کرده است و بلع هوا وجود ندارد.دیدگاه ها (1)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *