فرایند رویش دندان برای همه کودکان یکسان نیست و در هر کودک ممکن است دندان در آوردن متفاوت باشد. در ادامه به اصلی ترین نشانه هایی رویش دندان اشاره شده است:

 1- کودک احساس نیاز به ساییدن لثه دارد

فشاری که دندان در حال رشد به دهان کودک وارد میکند ممکن است کمی برایش آزار دهنده باشد. به همین دلیل بیشتر کودکان در چنین شرایطی به دنبال وسیله ای برای ساییدن به لثه ها هستند. جویدن وسایل مختلف، یکی از پاسخ هایی است که کودکان به حس عجیبی که در دهان خود دارند میدهند.


 

۲- لثه های کودک متورم هستند

قبل از رویش دندان ها، ممکن است لثه های کودک قرمز، متورم و حتی کبود شود. در این حالت اگر لثه های کودک را با دست لمس کنید، این برآمدگی را احساس خواهید کرد.


 

۳– بزاق و آب دهان کودک بیش از اندازه سرازیر شده است

زمانی که آب زیادی از دهان کودک سرازیر می شود باید به وجود دندان جدید شک کنید. البته علت افزایش بزاق فقط رویش دندان نیست و ممکن است دلایل دیگری نیز داشته باشد.اما به هر حال اگر چنین شرایطی در کودک خود دیدید می توانید نشانه های دیگری را نیز مورد بررسی قرار دهید.4– کودک، به ویژه در شب، بدقلق و بی قرار شده

رویش دندان موجب بدقلقی و بیقراری کودک می شود که این احساس ناراحتی در شب بیشتر و بدتر می شود.

 


5- کودک گوش خود را می کشد

معمولا اینکه کودک با دست گوش خود را بکشد نشانه عفونت گوش و یا رویش دندان است. که با بررسی دقیق تر میتوانید بفهمید کدام یک از این دو مورد علت این رفتار کودک است.6- تغییراتی در غذا خوردن کودک ایجاد می شود

کودکانی که غذاهای جامد می خورند ممکن است به کمک شما نیاز داشته باشند زیرا در بیشتر موارد استفاده از قاشق لثه های ملتهب او را اذیت می کند. در برخی از شرایط نیز کودکان بیشتر از حد معمول غذا می خورند زیرا ایجاد فشار بر روی دندان را دوست دارند. کودکانی که از شیر مادر یا شیر خشک استفاده می کنند نیز ممکن است با هوس و شدت بیشتری اینکار را انجام دهند.


دیدگاه ها (1)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *