روش های تسکین درد رویش دندان کودکان:


طبیعی است که رویش دندان از زیر لثه ها باعث بیقراری کودک شود. روش های طبیعی،‌بی ضرر و علمی برای تسکین این بی قراری در ادامه اشاره شده است:

 


1 – رینگ دندانی یخ زده:

وسایل سرد همانند دندانی (وسیله ای پلاستیکی جهت تسهیل رویش دندان ها) درد رشد و رویش دندان ها را کم می کند.

 


2- هویج و موز یخ زده:

موز یخ زده روش درمانی مناسبی برای لثه های ملتهب و آسیب دیده کودکان است. اگر کودک شما هویج یخ زده را گاز بزند فقط تکه هایی از آن در هر بار جویدن جدا می شود.


 

3- استفاده از قاشق سرد فلزی:

می توانید تعدادی قاشق را در یخچال نگه داشته یا یک قاشق فلزی را در آب یخ بگذارید و کودک در هنگام بی قراری آن را جویده و درد لثه ملتهب و آزارنده اش کاهش پیدا کند.

 4-  استفاده از دستمال مرطوب خنک:

برخی اوقات کودکان در حال رویش دندان، از جویدن دستمال مرطوب یخ زده لذت می برند و آزردگی لثه شان کاهش می یابد.


5-  میوه خشک شده:

بسیاری از والدین طرفدار استفاده از سیب خشک شده برای راحت تر کردن رویش دندان ها هستند. فقط در نظر داشته باشید که میوه خشک شده را نباید به مقدار خیلی زیاد استفاده کنید چرا که می تواند باعث پوسیدگی دندان شود. 

6- تکه های کوچک یخ درون یک کیسه پارچه ای:

قرار دادن تکه های کوچک در یک کیسه پارچه ای و و سپس گره زدن آن می‌تواند روشی ایمن برای کاهش درد ناشی از التهاب لثه بدون خطر یخ زدن بیش از حد لثه‌های کودک باشد.

ماساژ دادن لثه های کودک با انگشت:

نگه داشتن کودک و ماساژ دادن ملایم لثه‌های او می‌تواند آرامش را برای کودک در این دوران سخت فراهم کند فقط احتمال دارد کودک انگشتان شما را گاز بگیرد، البته این گاز گرفتن ها خیلی آزار دهنده نیست.

 


نکته: یک باور غلط درباره رویش دندان های کودک: قدیمی ها برای تسکین درد و خارش ناشی از رویش دندان ها در کودکان، قند روی لثه کودک می ساییدند؛ این کار اشتباه است زیرا هم موجب آسیب به لثه می شود و هم منجر به شیرین شدن ذائقه کودک خواهد شد.


 

دیدگاه ها (4)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *